Az Eger-patakon átkelve jobb oldalon található a Buttler-ház, és a ház története – hasonlóan a Mikszáth-i történethez (Különös házasság) – nagyon regényes.
A XVIII. században, barokk stílusban épült ház nevét a Mikszáth Kálmán Különös házasság című regénye által híressé vált Buttler János egri városparancsnokról, egykori tulajdonosáról kapta.
Buttler János egy 14 gyermekes családban 13. gyermekként jött a világra 1773-ban. 19 éves korában korengedménnyel kötött szabályszerű házasságot gróf Dőry Katalinnal. 1795-ben a kassai szentszék mindkettőjük hibájából kimondva ágytól-asztaltól elválasztotta őket, ami nem volt egyenlő a válás kimondásával. Ezt Buttler 58 éves korában kérelmezte, hogy a tartásdíjtól és gyermektelen feleségétől szabaduljon. Ez a vágya sikertelen maradt. 1845-ben halt meg.
A barokk épület egy ideig a város laktanyája volt, majd siketnéma intézetként, internátusként működött. 1949 és 1957 között az egri múzeum otthona volt. Mielőtt húsz évvel ezelőtt bezárták volna, turistaszállóként működött.
Jelnlegi tulajdonosa a helyi önkormányzattal közösen szeretné felújítani a műemléképületet és környékét 2009-2011 között uniós pályázati forrás igénybevételével. A tulajdonos a barokk belvároshoz illő, “élő” és vendégfogadó műemlékké szeretné alakítani az ingatlant.
Forrás: http://www.utisugo.hu/ismertetok/latnivalok/hotel-apartman-info-44689
http://www.heol.hu/heves/gazdasag/vegre-ujjaszuletett-a-buttler-haz-292805
Az anyagot gyűjtötte: Nyerges Zoltánné
Nagyon örülök, hogy felújították a Buttler-házat. Gyermekkorom nagyon szép emléke fűződik hozzá, amit máig sem felejtettem el. 1974 nyarán a kengyeli általános iskola tanulói ismerkedhettek Eger város szépségével és nevezetességeivel és a Buttler Szállóban volt a szállásunk, ha jól emlékszem 10 napot töltöttünk el.
Remélem mások is gyönyörködhetnek a Buttler-ház szépségében.