Felnémet községben 1891. április 12-én Boross József tanító, Búzás Ágoston jegyző és Korózs József bíró, határoztak egy községi népkönyvtár megalapításáról.
A népkönyvtár megalapításáról így ír az egykori jegyzőkönyv:
„...a népkönyvtár felállítása kimondatik és a Franklin Társulat kiadványaiból – negyedik kiadás első gyűjtemény – (173 munka 97 kötetben) – beszerzése az elöljáróság kötelmévé tétetik.”
1891. április 12.-e óta mindig volt könyvtára Felnémetnek, bár az egyre gyarapodó gyűjtemény sokat vándorolt: volt rendőrségi épületben, tűzoltószertárban, községházán, kultúrházban.
Ma már a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár 2. sz. fiókkönyvtáraként működik, és a 2007-ben végzett teljes felújítás után, jól felszerelt, modern könyvtárrá vált.
Az 1891-ben megálmodott könyvtár, végre méltó otthonra talált.
Egy kis ismerkedés…
Amikor első alkalommal jársz a könyvtárban, talán rácsodálkozol a polcokon sorakozó sok könyvre, a katonás rendre. A kölcsönzőpult mögött ülő könyvtáros néni azonban mindig szívesen lát, és segít neked eligazodni. Az első teendőd a beiratkozás, ami szintén itt történik és számodra ingyenes tagságot jelent. Meglátod, amint a kezedben a könyvtár tagsági igazolványa, az olvasójegy, máris otthonosabban érzed magad a könyvek, újságok, folyóiratok között.
A szabadpolcokon kedvedre válogathatsz. Minden könyvet levehetsz a helyéről, no persze nem egyszerre, csak egyenként. Fontos, hogy ha elveszel egy könyvet a polcról, ugyanoda kerüljön majd vissza, ahonnan levetted. Hiszen minden könyvnek fenntartott helye van a szabadpolcon, úgy, mint neked a tornasorban, vagy az osztálynévsorban. Amelyik könyv nincs a helyén, az olyan, mintha nem volna meg a könyvtárban.
Sok könyv együtt csak könyvhalmaz, nem könyvtár. A könyvtárban úgy rendeznek el sokszor több tízezer könyvet, hogy mindegyiket azonnal meg lehessen találni. Hogy lehet ez? Úgy, hogy a könyvtárosok téma szerinti csoportokba rendezik a könyveket, azon belül pedig ABC-rendben, szerzőjük vagy címük szerint. Segítségedre vannak a tájékozódásban a -könyvtároson kívül – a polcokon vagy közelükben elhelyezett feliratok is, és a könyvtári katalógus. A galéria alatt kapott helyet a téged érdeklő könyvek többsége: mesekönyvek, kötelező olvasmányok, ifjúsági szépirodalom, ifjúsági szakkönyvek és itt található két számítógép is.
Ugye hallottad már azt a kifejezést, hogy: „honnan tudjam, nem vagyok én lexikon!” Melyek is azok a tudományos könyvek, amelyek sok-sok kérdésünkre azonnal válaszolnak? Külsőre olyanok, mint bármelyik könyv, a tartalmuk azonban más. Röviden és áttekinthetően beszámolnak mindenről, amit az ember a tudományok segítségével felfedezett önmagáról és a világról. A nevük: lexikon és enciklopédia. Az enciklopédia szó jelentése: ismerettár, a lexikoné pedig eredetileg szótár, de valójában az is ismerettár, mert a dolgokat nemcsak fölsorolja, hanem magyarázza is. Ezek a könyvek jó ha kéznél vannak, ha bármilyen ismeret után kutatunk, innen a nevük is: kézikönyvek. A kézikönyvek a könyvtárnak egy külön részében találhatók, a galérián elhelyezett kézikönyvtárban. Mivel ezeket a könyveket nem folyamatosan olvassuk, nem kölcsönözhetők, itt helyben használhatjátok, így bármelyik kézikönyv rendelkezésetekre áll, amikor szükségetek van rá.
A könyvtárban nem csak könyvek találhatók, hanem zenei cd-k, hangoskönyvek, filmek – dvd-k, stb. ezeket összefoglaló néven dokumentumoknak nevezzük.
Folyóiratokat, színes újságokat is találsz, ezek szintén kölcsönözhetők, de persze nem a legfrissebb szám, hiszen annak elérhetőnek kell lennie az idelátogatók számára.
A könyvtár közösségi tér is, nagyon sok rendezvény, kiállítás, foglalkozás, érdekes előadás vár rád. Figyeld a hirdetőtáblát, érdeklődj a legújabb rendezvényekről, legyél részese a könyvtár életének!
Ne feledd, sok hasznos ismerettel, izgalmas könyvekkel, tartalmas kikapcsolódási lehetőségekkel, mindig szeretettel vár a könyvtár!
Vitkóczi Jánosné (könyvtáros)
Legutóbbi hozzászólások